Overraskende mange rengjøringsmidler for toalett har liten effekt.Ill.foto: Dmitri Maruta / Colourbox
Mange do-rensere har liten effekt
Svenske, danske og finske forbrukermyndigheter har testet ialt 49 WC-rensere. Halvparten av dem er så dårlige at det er som å spyle pengene rett i do, ifølge Sveriges Konsumenter.
Testen er en del av et EU-prosjekt som Sveriges Konsumenter gjør sammen med forbrukerorganisasjoner i Finland og Danmark, melder Din side / Dagbladet, som tar opp testresultatene i en omfattende artikkel.
Annonse
16 av produktene er fra Sverige, 17 fra Danmark og 16 fra Finland. Norge var ikke med i testen.
Testresultatene for de svenske produktene er omtalt hos Råd & Rön, og testresultatene for de danske produktene hos Tænk.
I tillegg til at effekten av produktene varierer sterkt, avslører testen også at det er forskjeller på effekt og innhold i produkter som markedsføres med samme navn, i de ulike landene.
.
Produktet som samlet sett kom best ut i den svenske delen av testen, er en Svanemerket dorens fra Änglamark. I Danmark kom COOP Toilet Cleaner Lemon Power best ut, men denne er ikke miljømerket.Faksimile fra svenske Råd & Røn