Det er NSBs eiendomsselskap ROM Eiendom som har forhandlet frem avtalen på vegne av jernbanekonsernet. De uttaler i en pressemelding at de er fornøyde med at strenge miljøkrav var med på å avgjøre konkurransen.
– Miljø ble vektet 20 prosent i denne avtalen, opplyser Innkjøpssjef i ROM Eiendom, Terje Fosser.
– Når vi vurderer våre anskaffelser ut fra et miljøhensyn, er det for å redusere miljøutfordringene knyttet til egen virksomhet. Ved å stille miljøkrav til varer og tjenester kan vi bidra til å dreie tilbudet fra leverandørmarkedet i retning av mindre miljøbelastende og mer ressurs- og energieffektive varer og tjenester, fortsetter han.
Miljøkravene er, ifølge pressemeldingen, hentet fra det offisielle miljømerket Svanen.
– Vi er svært glade for denne avtalen, og ser at ISS sin langsiktige og beviste miljøsatsing gir resultater, sier key-account-direktør i ISS Facility Services, Per Skou.
– Gjennom svanemerking har vi fått en 3. parts kvalitetssikring, og Svanekravene innebærer at ISS må være god på kildesortering og redusere forbruket av rengjøringskjemikalier og forbruksmateriell. Det er omfattende krav til de kjemikaliene som inngår i rengjøringsmidlene og i tillegg stilles det krav til miljøledelse og økt kompetanse for å sikre at kravene oppfylles.